Urodzony 1 stycznia 1976 r. jako Nathan Morgan. Drugi syn amerykańskiej pani archeolog, Cassandry. W 1981 r., kiedy Nathan miał 5 lat, doszło do tragedii. Cassandra chcąc uciąć cierpienia związane z chorobą, popełnia samobójstwo. W dalszej kolejności, ojciec Nathana i Sama postanawia oddać ich pod opiekę internatu prowadzonego przez zakonnice i księży: Saint Francis Boys Home. W trakcie przebywania w internacie, Nathan poszerza swoją wiedzę na temat łaciny oraz zaczyna interesować się osobą Francisa Drake’a, odkrywcy.
Mając 13 lat, Nathan spotyka się ze swoim bratem, który wyjawia mu, że zamierza opuścić miasto na przynajmniej jeden rok w związku z pracą którą ma do zrobienia. Jednocześnie na pokrzepienie Nathana, wyjawia mu, że namierzył osobę, która posiada rzeczy ich matki (których pozbył się ich ojciec).
Tej samej nocy, Nathan oraz Sam włamują się do rezydencji kolekcjonerki, niejakiej Evelyn. W trakcie przeszukiwania domu chłopcy trafiają na właścicielkę i dowiadują się, że była ona głównym pracodawcą Cassandry, ich matki. Najważniejszą rzeczą jakiej się dowiedzieli od Evelyn to fakt, że Cassandra była bardzo mocno zainteresowana osobą Francisa Drake’a, w szczególności jego życiem i odkryciami.
Evelyn, próbując odwołać wcześniej wezwaną policję upada na podłogę. Okazało się, że zmarła. Wydarzenia, które zaszły w rezydencji powodują, że bracia nie wracają do internatu, a postanawiają rozpocząć nowe życie pod nazwiskiem Drake, dla uczczenia swojej matki i jej archeologicznej pasji.
Na początku lat 90tych, Nathan Drake pojawia się w Columbii. Celem chłopaka jest pierścień należący do Francisa Drake’a, który został umieszczony w gablocie Muzeum Maritimo. W trakcie przeszukiwania poszczególnych gablot, chłopak trafia na osobliwego jegomościa, którego nakrywa na kopiowaniu klucza do gablot.
Zaciekawiony Nate postanawia śledzić starszego jegomościa i natrafia na sytuację w której starszy jegomość spotyka się z enigmatyczną blondynką. Ich forma przywitania nie budzi wątpliwości, że są sobie bardzo bliscy. Nathan, bardzo ryzykownie, postanawia ukraść portfel starszego Pana i myśląc, że osiągnął sukces, chwilę później zostaje złapany przez właściciela. Sully, bo tak nazywa się jegomość z wąsem zauważa potencjał dzieciaka i już widać, że w jego głowie kłębi się plan. Nathan oddaje Sully’emu portfel, pomniejszony o jeden przedmiot: klucz do wymarzonej gabloty mieszczącej się w muzeum.
Przed zmierzchem Nathan wchodzi do muzeum i otwiera gablotę z pierścieniem Francisa Drake’a. Po wyjęciu pierścienia w pomieszczeniu zjawia się Sully wraz z tajemnicza blondynką oraz obstawą. Oczywiście przyszli po to samo co chłopak. Po załapaniu plaskacza od Katherine, Nathan postanawia uciec. Po wyczerpującej ucieczce dachami w pewnym momencie Nathan znajduje się w bardzo nieciekawej sytuacji. Dopada go jeden z najemników blondynki. Mierzy do niego z broni. Nagle pojawia się Sully i rozprawia się z napastnikiem. Od tego momentu Sully i Nathan stają się kumplami, a przede wszystkim partnerami w biznesach.
W późniejszym czasie perypetie Nathana przeplatają się między nim a Sullym oraz nim a bratem Samem, z którym trafia nawet do więzienia.
Naughty Dog, kreaując postać Nathana Drake’a opierali się na kreacjach stworzonych przez takich aktorów jak: Harrison Ford, Bruce Willis czy Johnny Knoxville. Nathan Drake z jednej strony miał być poważny, błyskotliwy, żądny przygody a z drugiej strony lekko głupkowaty (w kilku sytuacjach), naiwny, zabawny i przede wszystkim przyjemny w obyciu. Nathan przede wszystkim miał być ludzki, miał popełniać błędy tak jak my je popełniamy. Miał posiadać swoje wady i zalety. Jednym zdaniem: miał mieć taką charakterologię, z którą każdy z nas, graczy, mógł się utożsamiać. Nie potrzeba było kolejnego Rambo czy Robocopa. Nawet ubranie Nathana w jeansy i luźną koszulkę z długim rękawem miało przybliżyć jego postać do typowego gracza.
Osobą odpowiedzialną za postać Nathana była Amy Hennig, która bądź co bądź stworzyła Nathana. Bardzo utalentowana Pani scenarzystka i reżyserka odpowiadająca m.in. za Legacy of Cain oraz Jak and Dexter.
Głosu oraz ruchów (motion capture) użyczył Nathanowi Nolan North. Okazało się, że North posiadał cechy personalne, które idealnie wkomponowywały się w postać Nathana i Naughty Dog postanowili to wykorzystać. Dzięki temu, dostaliśmy mocno realistyczną postać.
Nawet imię dla Drake’a było ważne. Naughty Dog rozpatrywało takie kandydatury jak: Ethan, Matthew, John czy Samuel. Po przedstawieniu swoich propozycji grupie osób, zdecydowano się na Nathana. Dodatkowy plus tego imienia był taki, że użycie skrótu: Nate, również było ,,takie sąsiedzkie, bliskie”.
Łącząc to wszystko ze sobą i mając w podświadomości, że rynek rozrywki szeroko pojętej ma dwóch mocno ugruntowanych bohaterów (Lara Croft i Indiana Jones), Naughty Dog dokonało czegoś wręcz niemożliwego, znajdując niszę, albo inaczej, dorzucając do funkcjonującego świata przygody kolejną postać, która nie jest kopią a częścią środowiska. Nathan nikogo nie musi udawać. Jest Nathanem i w tej roli sprawdził się wyśmienicie.