🟩Firma: Nintendo

🟩Twórca: Shigeru Miyamoto, Gunpei Yokoi

🟩Premiera japońska: 9 lipiec 1981 r.

🟩Premiera amerykańska: 31 lipiec 1981 r.

🟩Premiera europejska: listopad 1981 r.

Minoru Arakawa, ówczesny prezydent Nintendo of North America dokonał ogromnego zamówienia na grę, która w kraju kwitnącej wiśni okazała się strzałem w dziesiątkę – Radar Scope. Przez pierwsze miesiące na nowym kontynencie tytuł się bronił. Niestety w kontekście długofalowym Radar Scope zawiódł. W wyniku tego, w magazynach Nintendo stały tysiące automatów Radar Scope, których nikt nie chciał kupić.

Aby odbić się finansowo z tego nieporozumienia, Arakawa wybłagał od Prezydenta Nintendo Hiroshiego Yamauchiego stworzenie gry, która mogłaby pokryć straty wynikające z braku zainteresowania Radar Scope.

Pierwszym pomysłem było ,,naprawienie” pod gust amerykański, maszyny Radar Scope. Miyamoto stwierdził, że naprawianie czegoś co i tak nie trafiało w gusta lokalnych odbiorców nie ma sensu. Natomiast wymyślił coś innego. Otóż, na bazie hardware’u od Radar Scope stworzył kompletnie nową grę. Co to przyniosło? Okazało się, że finansowo był to strzał w dziesiątkę, gdyż tysiące stojących bezczynnie maszyn znów mogło wejść na arcade’owe salony, bez potrzeby produkowania nowych maszyn! Prawdziwy recycling lat osiemdziesiątych!

Rebranding maszyny z Radar Scope na Donkey Kong okazał się wielkim sukcesem, który uchronił Nintendo of America od bankructwa. Lecz maszyna Donkey Kong to nie tylko koło ratunkowe dla Nintendo of America. Tytuł stał się jednym z głównych i przede wszystkim najbardziej rozpoznawalnych elementów Nintendo, dzięki któremu powstał m.in. Mario. Warto pamiętać również o tym, że może Donkey Kong nie był system sellerem, ale przyczynił się do lepszej sprzedaży konsol, na które wychodził.

Donkey Kong, uwzględniając inflację przyniósł dochód wysokości ponad 800 milionów dolarów. Niezły wynik!

Gameplay z Donkey Kong:

Dodaj komentarz